فروش فرش ماشینی گلیم و پادری و سجاده شرکت سلمان فرش کاشان: نگهداری فرش در انبار

دستورالعمل لكه زدايي

با توجه به اينكه لكه هاي مختلف نيازمند روشهاي مختلفي جهت تميز كردن مي باشد. لذا شناخت نوع و منشا آنها از اهميت خاصي برخوردار است بنابراين درزيرليستي از لكه هاي معمول و نحوه بر طرف نمودن آنها بيان مي گردد . 1. براي راحت تر كنده شدن ابتدا يك تكه يخ را روی لکه قرار دهيد تا به حالت فريز شده درآيد.

راهنماي نگهداري از فرش

فرش امروزه با توجه به زيبايي منحصر به فرد خود باعث گرديده که ديگر به عنوان وسيله اي براي پوشاندن نقص ها و نازيبائي هاي منازل ما به کار نرود بلکه وسيله اي براي همگون سازي وسايل و دکوراسيون منازل ماست و هرروز اين نقش فرش پر رنگ تر مي شود و مانند هر وسيله ديگري به منظور طولاني تر شدن عمر نياز به نگهداري و مراقبت... صحيح و اصولي دارد .

تاریخچه فرش کاشان

کاشان از شهرهای مرکزی ایران است که در جنوب کویر نمک و دریاچه قم و حدود 250 کیلومتری تهران قرار دارد. كاشان به علت ارتفاع اندک از سطح دریا دارای تابستانهایی خشک و فصولی کم باران است. بخل آسمان و بضاعت اندک زمین، موجب خشکی و کم بهرگی این خطه بوده است. بنحوی که شرایط اقلیمی بر تمام شئون زندگی سایه افکنده ومعماری...
برای مشاهده محصولات جدید می توانید سلمان فرش را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید
برای ارتباط مستقیم با مدیر عامل و یا انتقاد یا پیشنهاد از طریق کانال تلگرام اقدام نمایید

نگهداری فرش در انبار

فرش دستباف يك كالاي با ارزش است كه در صورت نگهداري خوب مي‌تواند سالم و شكوهمند و زيبا باقي بماند. براي نگهداري فرش در جايي غير از منزل مكاني لازم است كه از هرجهت مناسب باشد . يك انبار خوب و مناسب مي‌بايست ويژگيهاي زير را داشته باشد:


از مصالح مستحكم درست شده باشد تا در مقابل عوامل طبيعي كمتر آسيب ببيند.

سمپاشي كردن هرچند وقت يكبار اطراف انبار تا موريانه و بيد و حشرات موذي نتوانند به داخل آن راه پيدا كنند.

پنجره جهت انتقال نور به داخل به مقدار كافي بايد وجود داشته باشد و همچنين دستگاه تهويه و هواكش نيز بايد وجود داشته باشد.

انواع انبار شامل موزه‌اي و غيرموزه‌اي مي‌باشد.

انبار موزه‌اي:

چند روش اصولي براي حفظ و نگهداري فرش در انبار موزه وجود دارد كه عواملي چند در انتخاب نوع خاصي از سيستم نگهداري دخيل است. عامل اصلي در انتخاب اين سيستم تابع توجه و حساسيت مسئوليت و مقدار هزينه‌اي است كه براي اين كار در برنامه‌ريزي موزه به كار گرفته شده است. نگهداري به طريق سيستم اصولي در مورد قاليها در تمام موزه‌ها به يك صورت مي‌باشد. زيرا در اين نوع نگهداري توجه اصلي به حفظ الياف مي‌باشد.

سيستم متحرك: سيستم متحرك يكي از سيستمهاي نگهداري و انبار كردن قاليها است. اين سيستم شامل زنجيرهايي است كه از ريلهاي نصب شده به سقف يا چهارچوب مستقل آويزان هستند و قاليچه‌هايي كه دور تيرهاي چوبي يا لوله‌هاي فلزي پيچيده شده‌اند از اين زنجيرها آويزان مي‌شوند. پس از لوله كردن قاليچه‌ها به منظور جلوگيري از باز شدن آنها را مي‌بندند.

روش ثابت: در اين سيستم قاليچه‌ها دور لوله‌هاي فلزي و يا تيرهاي چوبي پيچيده مي‌شوند و در سطحي افقي بر روي سطحي بالاتر از زمين (چوبي يا فلزي) قرار مي‌گيرند.

انبار غيرموزه‌اي سه گونه انبار را شامل مي‌شود:

انبار كارگشايي : سيستم نگهداري در اين بخش با استفاده از قفسه‌هاي فلزي صورت مي‌گيرد كه حدود 30 سانتيمتر از زمين فاصله دارند. گاه ممكن است بر اثر كثرت قالي حداكثر 4 يا 5 تخته قالي روي هم چيده شود.

انبار بازار : نحوه نگهداري در بازار به ميزان هزينه و جايگاه آن بستگي دارد. قاليها گاه در گوشة مغازه‌ها و گاه در انبارهاي مناسب نگهداري مي‌شوند. در اين گونه انبارها، قالي را به صورت تخت، لول و يا تا كرده انبار مي‌كنند در نوع تخت، قاليها را بر اساس منطقه جغرافيايي نوع مواد و بافت روي تختهاي چوبي پهن كرده و نگهداري مي‌كنند. سپس روي قالي نفتالين ريخته و قالي ديگري روي آن مي‌گسترانند. نوع ديگر تا كردن قالي مي‌باشد. در اين روش قالي را پهن كرده و روي آن نفتالين ريخته و گوشه‌ها را به طرف درون قالي تا مي‌كنند. لول كردن قالي از روشهاي ديگر نگهداري در انبار است كه در اين روش قالي را لوله كرده و روي تخته‌ايي چيده مي‌شوند. (اين دو نوع انبار كردن قالي به خاطر كمبود جا است ولي روش صحيحي نيست).

انبار گمرك : عدل بندي از ديگر روشهاي انبار كردن قاليها است. اساسي‌ترين عامل در آسيبهاي وارده به قالي در جريان حمل و نقل آن است. بارها شده كه بر اثر عدم توجه در حمل و نقل، قاليها آسيب ديده و مرجوعي شده‌اند.

حمل و نقل مي‌تواند به صورت هوايي، زميني و دريايي صورت گيرد. هواپيما به دليل سرعت انتقال و شرايط ويژه خود مشكلي ندارد. ولي در حمل و نقل زميني بايد كانتينر و محل بار كاميون ضدعفوني شود. در مورد حمل با كشتي، عدلها را درون كانتينر قرار داده و در آن را مي‌بندند و سپس در كشتي قرار مي‌دهند و به دليل وجود رطوبت حتماً بايد محيط را قبلاً تميز و ضدعفوني گردد.

چند توصيه مهم در نگهداري فرش

در هنگام خريدن قالي براي هراتاق يا محلي دقت شود اندازه فرش بزرگتر از اندازه اتاق نباشد. در غير اين صورت چاره‌اي نيست جز تا نمودن لبه‌هاي فرش كه اين امر باعث تاخوردگي كناره‌هاي فرش گرديده و پس از مدتي فرش از همان محلها كيس شده، حتي توصيه مي‌شود اندازه فرش كمي كوچكتر از مساحت اتاق باشد. زيرا عموما در كنار اتاق و مقابل ديوار، صندلي، كمد و ساير وسايل منزل قرار مي‌گيرد، كه فشار دائمي پايه‌هاي آنها باعث سائيدگي و سوراخ شدن حاشيه‌هاي كناري فرش مي‌گردند. حتي به تجربه ثابت شده كه مفروش نمودن اتاق با فرشهاي كوچكتر، باعث زيبايي بيشتر اتاق مي‌شود. زيرا تمام قسمتهاي فرش به ويژه طرح اصلي آن جلوه گاه زيبايي آن است به طور كامل در معرض تماشا قرار مي‌گيرد. به عنوان مثال مفروش نمودن يك اتاق پذيرايي در ابعاد 5/3 * 5/2 با يك فرش با ابعاد 3*2 بسيار زيباتر خواهد بود و دوام فرش بيشتر مي‌گردد. حتي در اتاقهايي كه تخت و كمد لباس قسمت وسيعي از كف اتاق را اشغال مي‌نمايند با قاليچه‌هاي ذرغ و نيم و حداكثر دو ذرع بهتر و زيباتر مي‌توان آن را مفروش نمود.

زميني كه فرش بر روي آن پهن مي‌گردد نبايد با مواد گچي و يا آهكي ساخته شده باشد. توصيه مي‌شود كف زمين توسط سنگ يا ساير كف پوشهاي ديگر همچون سراميكهاي جديد پوشيده گردند و بهتر است لاي درزها و شكاف سنگها و ساير كف پوشها كاملاً پوشيده و مسدود گردد تا محل زندگي حشرات مانند بيد نگردند. حتي بهتر است رنگ كف پوش اتاقها (سنگ يا سراميك) ترجيحاً سفيد و روشن باشد. حشراتي مانند بيد در مكانهاي تاريك و سطوح تيره بهتر خود را مخفي مي‌نمايند. در انبارهاي بزرگ فرش بهتر است هرچند ماه يكبار تمام سطح زمين توسط مواد ضدعفوني كننده مانند د.د.ت و يا اسپريهاي مخصوص ضدعفوني گردند.

حتي‌الامكان از پهن نمودن فرش بر روي موكت يا ساير كف پوشهاي لاستيكي خودداري گردد. الياف موكت در مجاورت الياف پشم مكان خوبي براي زندگي حشرات مي‌باشند.

چنانچه از چند تخته فرش براي مفروش كردن اتاقها استفاده مي‌نماييد بايد به نحوي آنها را پهن كنيد كه لبه‌ها يا قسمتي از آنها بر روي هم قرار نگيرد. اين امر باعث حركت و كيسي فرش مي‌گردد. رعايت اين امر حتي در مورد فرشهاي ماشيني هم توصيه مي‌گردد.

از آويختن فرشهاي تمام ابريشم بر روي ديوارهاي گچي كاملاً پرهيز گردد. استمرار در مجاورت ابريشم و گچ باعث پوسيدگي ابريشم مي‌گردد. اين امر به ويژه در مورد قاليچه‌هاي تصويري و گران قيمت كه فقط براي تزئين و نمايش به ديوار آويخته مي‌شوند و عموماً ابريشمي هستند توصيه مي‌گردد.

از قرار دادن اجسام سنگين مانند مبل، ميز، صندلي، گلدان و ... به طور مستقيم بر روي فرش بايد پرهيز نمود. اين اجسام بر اثر فشار زياد و مستمر بر روي يك قسمت از فرش باعث مي‌شود تا پرز فرش در آن قسمتها خوابيده شود و پس از مدتي سوراخ گردد. حتي‌الامكان سعي گردد از زير پايه‌هاي مخصوص استفاده شود. زير پايه، قطعه‌اي لاستيك و يا چيزي شبيه به آن است كه از فشار مستقيم اجسام به فرش جلوگيري مي‌كند. ديده شده كه اغلب پوسيدگيها و سوراخهاي بزرگ در فرش از محل آبهاي اضافي پاي گلدانها به وجود آمده است.

نبايد فرش را در محل تابش مستقيم نور خورشيد قرار داد. به ويژه برخي از قسمتهاي فرش كه در جلوي پنجره‌ها قرار دارد همواره ساعات مشخصي از روز نور خورشيد را دريافت مي‌كنند. همان طور كه گفته شده این امر باعث رنگ پريدگي همان قسمت از فرش مي‌گردد. بهتر است محلهاي آفتابگير در فرش را با رو اندازهاي نخي يا كتاني پوشاند.

بهتر است هرچند مدت فرش را در محل خود چرخاند و جابه‌جا نمود. در غير اين صورت قسمتهايي كه مقابل درهاي ورودي اتاق قرار دارند بيشتر پاخور شده و زودتر سائيده مي‌شوند. به عنوان مثال هرسه الي شش ماه سر و ته فرش را جابه‌جا نمود.

اگرچه نور مستقيم آفتاب براي مدت طولاني موجب پريدگي رنگ آن مي‌گردد اما لازم است كه هرچند وقت يكبار (مثلاً 6 ماه يكبار) فرشها را از داخل اطاق بيرون نمود و در معرض جريان هوا قرار داد و به اصطلاح فرش را هوا داد. مدت اين كار هيچگاه بيش از چند ساعت نيست و حداكثر نصف روز است. به ويژه آفتاب دادن پشت فرش بسيار حائز اهميت است. پشت فرش محل مناسب براي زندگي بيد و موريانه و ساير حشرات است و همچنين انواع كپكها و قارچ‌ها نيز در محيط تاريك پشت فرش بهتر رشد مي‌نمايند. نور آفتاب باعث نابودي همگي اين عوامل گرديده و براي سلامت و عمر بيشتر فرش لازم است. هنگام هوا دادن فرش در مقابل نور خورشيد بايد چند مرتبه فرش را جارو يا برس كشيد تا عوامل گفته شده بهتر از فرش خارج شوند. توصيه مي‌شود چنانچه فرش در اتاقهاي در بسته قرار دارد هفته‌اي يكبار درها و پنجره‌ها را باز كرد و از نظر بيد خوردگي و ساير عوامل مانند رطوبت، هواي اتاق را كنترل نمود. بهتر است در انبارهاي بزرگ فرش از تهويه‌هاي متعدد و مناسب استفاده گردد. زيرا هواي راكد نيز باعث رشد انواع قارچها و كپكها مي‌گردد.

برخي از انواع نورها براي فرش مضر هستند. به عنوان مثال الياف ابريشم به دليل پروتئيني بودن ليف آن، در مقابل اشعه ماوراء بنفش سريعاً تخريب مي‌گردد. به همين دليل هيچگاه نبايد فرش‌هاي ابريشمي و نيز حتي ساير فرشهاي ساير پشمي را در مقابل اين قبيل جريانهاي نوري قرار داد.

در هنگام نظافت اتاقها و گردگيري وسايل منزل درهاي اتاق و پنجره‌ها را باز كنيد تا غبار هوا از اتاق خارج شده و كمتر بر روي فرش نفوذ كند. استفاده از جاروهاي برقي نيز براي نظافت فرش چنانچه هرروز انجام پذيرد مطلوب نيست. توصيه مي‌شود براي نظافت و جارو كردن فرش در ايام هفت هاز جاروي دستي معمولي استفاده گردد و در هرماه يكبار نيز از جاروهاي برقي با قدرت مكندگي كم براي خارج كردن غبارهاي دروني پرز فرش استفاده كرد. برخي هنگام جاروي فرش، ابتدا جارو را خيس كرده و سپس فرش را جارو مي‌كنند. اين كار چنانچه هفته‌اي چند بار صورت پذيرد باعث تركيب شدن غبارهاي فرش با آب گرديده و در نهايت به صورت توده نازكي از گل در لابه‌لاي فرش پنهان مي‌ماند و در بلند مدت باعث پوسيدگي آن مي‌گردد. لازم به ذكر است در هنگام جارو نمودن فرش نبايد مسير حركت آن با فشار و در جهت خلاف خواب فرش باشد زيرا اين عمل به مرور باعث شكستگي خواب فرش مي‌شود.

انبارها و منازلي كه رطوبت گير هستند براي نگهداري و يا مفروش كردن توسط فرش نيستند. به خوبي مي‌دانيم كه رطوبت پس از مدتي باعث كپك زدگي، رشد قارچ و در نهايت پوسيدگي فرش مي‌گردد. در شهرها و مناطقي كه جريان هوا به طور طبيعي مرطوب است، توصيه مي‌شود پس از 3 الي 6 سال فرشها را تعويض نمود تا قبل از پوسيدگي كامل و يا پاره شدن فرش بتوان چاره‌اي مناسب براي آن يافت.

چنانچه فرش مورد نظر ما بسيار با ارزش است و به هرتقدير به عنوان تابلو بر روي ديوار نصب مي‌گردد، بايد هرچند وقت يكبار آنها را از جاي برداشته و پشت آن را بازديد كرد تا از وجود موريانه، بيد و ... آگاهي يابيم. حتي بهتر است پشت فرش را نيز با برس تميز و گردگيري نمود. از اتصال قاليهاي تابلويي با ميخ و ساير وسايل نوك تيز به ديوار اكيداً بايد خودداري نمود. براي اين منظور در موزه‌ها از گيره‌هاي خاصي استفاده مي‌گردد كه هيچ گونه تأثير نامطلوبي بر روي فرش قالي نمي‌گذارند. از طرف ديگر بهتر است بين فرش و ديوار فاصله مناسبي قرار گيرد. براي اين منظور مي‌توان قابهايي را طراحي نمود كه چنين ويژگي را داشته باشند. حتي مي‌توان فرش را در ميان دو جداره شيشه‌اي قرار داد و داخل قاب نمود. البته به نحوي كه به پرزهاي فرش فشاري وارد نگردد و بين فرش و جداره، فاصله كمي براي عبور جريان هوا وجود داشته باشد.

چنانچه به هردليل صدمه‌اي به فرش وارد شد بايد سريعاً نسبت به ترميم و رفوي آن اقدام كرد. تعلل در اين كار باعث مي‌شود محل پاره‌گي و يا پوسيدگي فرش به تدريج بيشتر شود و علاوه بر آن كه كار ترميم مشكل‌تر مي‌گردد هزينه زيادي نيز در بر خواهد داشت.

چنانچه به هردليل نيازي به استفاده از فرش نداريم و مي‌خواهيم آن را در خانه نگهداري كنيم بهتر است قبل از جمع كردن آن، مواد ضد بيد مانند نفتالين يا تنباكو در لاي فرش قرار دهيم. بهترين روش جمع كردن و نگهداري فرش لوله نمودن آن است و چنانچه اين كار با كمك 2 الي 3 نفر (به ويژه در مورد فرشهاي بزرگ) انجام پذيرد فرش يكنواخت و منظم لوله مي‌گردد. در غير اين صورت دو سر قالي صاف نبوده و به صورت اريب و كج قرار مي‌گيرد و در هنگام نگهداري ممكن است لبه‌هاي اضافي تا خورده و آسيب ببيند.

پس از جمع كردن فرش به صورت لوله‌اي يا با تا كردن، بهتر است آن را در ميان پارچه‌هاي كتاني يا نخي تميز كه ضد عفوني شده‌اند قرار داد تا از ورود گرد و خاك و ساير آلودگيهاي هوا به درون آن جلوگيري شود و سپس آن را با طنابي بست. بديهي است محل نگهداري فرش بايد داراي همه شرايطي باشد كه قبلاً ذكر شد. (وجود جريان مناسب هوا، فقدان رطوبت، اطمينان از عدم وجود بيد و ...).

كناره‌هائي كه روي پلكان‌ها را مفروش مي‌نمايند بايد به وسيله ميله‌هاي فلزي به سطوح پلكان‌ها ثابت شوند تا از حركت آنها در زير پاها جلوگيري شود و هرچند يكبار نيز چند سانتيمتري بايد آنها را بالا و پائين كشيد تا قسمتهائي كه در لبه پلكان‌ها قرار گرفته و فرسوده شده‌اند جابجا شوند و در نتيجه تمام سطح كناره به يك اندازه سائيده شود. اين نكته مهم را بايد در نظر داشت كه اصطكاك مستمر و يكنواخت يك قسمت فرش مثلاً ناحيه‌اي كه در زير و اطراف پايه‌هاي صندلي مقابل ميز تحرير قرار دارد باعث مي‌شود كه آن قسمت از فرش به شدت فرسوده و حتي پاره شود. در اين قبيل موارد بايد در محلي كه در معرض فرسايش است يك ورقه چوب، لينولئوم و يا هرشيئي مشابه ديگر قرار داد.

در صورتي كه فرش در روي سطوح سنگي و يا موزائيكي قرار دارد بايد دقت نمود كه درز موزائيكها و سنگها برجسته و نوك تيز نباشند چه با مرور زمان قسمتهائي از فرش كه در روي لبه‌هاي تيز و ناصاف قرار دارند در اثر سايش مستمر پاره و سوراخ‌دار مي شوند.


دستورالعمل لكه زدايي

با توجه به اينكه لكه هاي مختلف نيازمند روشهاي مختلفي جهت تميز كردن مي باشد. لذا شناخت نوع و منشا آنها از اهميت خاصي برخوردار است بنابراين درزيرليستي از لكه هاي معمول و نحوه بر طرف نمودن آنها بيان مي گردد . 1. براي راحت تر كنده شدن ابتدا يك تكه يخ را روی لکه قرار دهيد تا به حالت فريز شده درآيد.

راهنماي نگهداري از فرش

فرش امروزه با توجه به زيبايي منحصر به فرد خود باعث گرديده که ديگر به عنوان وسيله اي براي پوشاندن نقص ها و نازيبائي هاي منازل ما به کار نرود بلکه وسيله اي براي همگون سازي وسايل و دکوراسيون منازل ماست و هرروز اين نقش فرش پر رنگ تر مي شود و مانند هر وسيله ديگري به منظور طولاني تر شدن عمر نياز به نگهداري و مراقبت... صحيح و اصولي دارد .

تاریخچه فرش کاشان

کاشان از شهرهای مرکزی ایران است که در جنوب کویر نمک و دریاچه قم و حدود 250 کیلومتری تهران قرار دارد. كاشان به علت ارتفاع اندک از سطح دریا دارای تابستانهایی خشک و فصولی کم باران است. بخل آسمان و بضاعت اندک زمین، موجب خشکی و کم بهرگی این خطه بوده است. بنحوی که شرایط اقلیمی بر تمام شئون زندگی سایه افکنده ومعماری...